Hurtowa sprzedaż choinek - www.ochoinki.pl

IRBIS Strzecharstwo
SPOSÓB WYKONYWANIA KOMIÓW

O przystosowaniu kominów do krycia dachu strzechą należy pomyśleć przed ich wymurowaniem - możliwe jest wtedy uniknięcie typowych błędów wpływających w zdecydowany sposób na bezpieczeństwo. Zapłon na skutek nieszczelności komina to najczęstsza przyczyna pożarów strzechy, dlatego warto zadbać aby jego wykonaniem zajął się fachowiec.

Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina.

 

Kominy

Irbis Strzecharstwo - strzecha i wykonanie obróbki komina murowanego!

Komin powinien być umieszczony jak najbliżej linii kalenicy, optymalne usytuowanie komina to środek kalenicy, dodać też należy, że ze względów bezpieczeństwa i dla prawidłowego "ciągu" powinien wystawać na min. 60 cm ponad nią. Przy murowaniu należy wykonać "kocie schodki" dla zapewnienia długotrwałej szczelności połączenia ze strzechą. Drewnianą obudowę kominów umieszczonych w połaci dachu uszczelnia się blachą ołowianą i trzciną. Przy realizacji komina poniżej linii kalenicy konieczne jest wykonanie dodatkowej obróbki drewnem - tzw. kozubka, który zapewnia właściwe odprowadzenie wody z za komina.

Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina z "kocimi schodkami"        Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina z daszkiem.

Prawidłowo wykonany komin, dla dachu pokrytego strzechą, powinien w miejscu przechodzenia przez połać, składać się z minimum czterech warstw - np.: przewodu, pustki wypełnionej keramzytem, drugiej obmurówki (bądź elementu ceramicznego), siatki stalowej i grubego (do 3 cm) tynku. Według norm duńskich powinno być minimum pięć warstw - dla zupełnej pewności, że ogień z komina, nawet podczas zapalenia się w nim sadzy, nie przedostanie się na zewnątrz, gdzie mógłby spowodować zapłon pokrycia.

Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina od podstaw.        Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina - przejście przez dach.

Aby uniknąć konieczności wychodzenia kominiarza na dach, co może być przyczyną uszkodzenia strzechy i spowodowania nieszczelności nie objętych gwarancją, wykonuje się wyczystkę na poddaszu.

Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina z wyczystką na poddaszu.

 

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest nakrycie otworu spalinowego daszkiem - zabezpiecza to komin przed przedostawaniem się do przewodu wody z opadów, co zwiększa jego trwałość a jednocześnie fantazyjne wykonanie daszków niejednokrotnie przydaje domostwu niepowtarzalnego uroku. Wykonanie daszka powinno być powierzone osobie znającej specyfikę tego zagadnienia - w przeciwnym wypadku źle wykonany daszek może być przyczyną cofania dymu z przewodu kominowego bądź zbyt małego ciągu. Zwykle wokół daszka stosuje się, dodatkowo zmniejszającą zagrożenie zapłonem z komina, siatkę przeciw iskrową, która uniemożliwia jednocześnie gniazdowanie ptakom.

Thatching&Rethatching Service. Strzecha trzcinowa - przykład wykonania komina - daszek miedziany. Należy pamiętać o siatce przeciwiskrowej!

Współczesne budownictwo narzuca dodatkowo konieczność wykonania zakończeń - wyrzutni powietrza z wentylacji mechanicznej! Trudno jest pogodzić kominek wentylacyjny z pokryciem strzechą, ale przy odrobinie wyobraźni i znajomości tematu daje się to osiągnąć przy zachowaniu szczelności pokrycia. Efekt końcowy realizacji takiego elementu mozecie Państwo zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Irbis Strzecharstwo - strzecha i wykonanie kominków wentylacyjnych!

W obiektach typu "grill", "rybaczówka" czy "kurna chata" oprócz kominów stosuje się elementy wentylacyjne służące odprowadzaniu dymu. Jeśli dach budowli otwartej nie jest odeskowany, to jako poszycie wewnętrzne układa się w tym przypadku przed trzciną maty trzcinowe, które łatwiej jest zabezpieczyć przed przypadkowym zapłonem niż spodnią warstwę strzechy.

 


Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszymi usługami 
prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego,
który pozwoli nam przygotować ofertę!

Jeśli informacje zawarte w naszym serwisie uważacie za wartościowe prosimy o podzielenie się tą opinią z innymi użytkownikami internetu i kliknięcie na stronie głównej serwisu "Google +" lub przyznanie popularnego facebook'owego "lajka"

 

  Nieruchomości     Thatching      Straatag      Strzecharstwo     Drewniana Polska     Kancelaria Obsługi Inwestycji    Trzebnica

Ostatnia modyfikacja: 2018-07-12  Copyright (C)  Ireneusz Sikorski;  IRBIS-TRADING 1999-2016